T494U106K016AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 1Ohm @ 100kHz
T494U106K016AH
DigiKey Part Number
399-T494U106K016AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494U106K016AH
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T494U106K016AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
16 V