T494E477K006AT
DigiKey Part Number
399-4632-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4632-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4632-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494E477K006AT
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 200mOhm
EDA/CAD Models
T494E477K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm