T494C226M006AT
DigiKey Part Number
399-T494C226M006ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494C226M006AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 500mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T494C226M006AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V