T494B476M004AT
DigiKey Part Number
399-T494B476M004ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B476M004AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 500mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T494B476M004AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
4 V