T494B474M035AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 2.5Ohm @ 100kHz
T494B474M035AT
DigiKey Part Number
399-T494B474M035ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B474M035AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T494B474M035AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
35 V