T494B335M016AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm @ 100kHz
T494B335M016AT
DigiKey Part Number
399-18388-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B335M016AT
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T494B335M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz