T494B225K016AT
DigiKey Part Number
399-T494B225K016ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B225K016AT
Description
2.20UF 16.0V
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V