T494B156K010AT
DigiKey Part Number
399-9455-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-9455-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9455-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494B156K010AT
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V 1411
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 700mOhm
EDA/CAD Models
T494B156K010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm