T494A104M050AT
DigiKey Part Number
399-T494A104M050ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T494A104M050ATCT-ND - Cut Tape (CT)
399-T494A104M050ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494A104M050AT
Description
CAP TANT SMD LOW ESR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T494A104M050AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
50 V