T491T106K006ZT
DigiKey Part Number
T491T106K006ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491T106K006ZT
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1411
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 5Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
6.3 V