T491S685K006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 15Ohm
T491S685K006AH
DigiKey Part Number
T491S685K006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491S685K006AH
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491S685K006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm