T491E477M010AT7280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2924 (7360 Metric) 500mOhm
T491E477M010AT7280
DigiKey Part Number
T491E477M010AT7280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491E477M010AT7280
Description
CAP TANT 470UF 20% 10V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491E477M010AT7280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm