T491C107K006ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 708
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 900mOhm
T491C107K006ZT
DigiKey Part Number
T491C107K006ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C107K006ZT
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V