T491C106M016AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 3.417
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
T491C106M016AH
DigiKey Part Number
T491C106M016AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C106M016AH
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491C106M016AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm