T491A155M010AT2478 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 8Ohm
T491A155M010AT2478
DigiKey Part Number
T491A155M010AT2478-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A155M010AT2478
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 10V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491A155M010AT2478 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm