T491A104M050AT
DigiKey Part Number
399-10113-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10113-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10113-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A104M050AT
Description
CAP TANT 0.1UF 20% 50V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 1206 (3216 Metric) 20Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491A104M050AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
20Ohm