T490A686M006ATE1K0
DigiKey Part Number
399-T490A686M006ATE1K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T490A686M006ATE1K0
Description
CAP TANT SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6 V 1206 (3216 Metric) 1Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T490A686M006ATE1K0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
6 V