T489D476M016ATA200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm @ 100kHz
T489D476M016ATA200
DigiKey Part Number
399-T489D476M016ATA200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T489D476M016ATA200
Description
CAP TANT SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T489D476M016ATA200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz