T378D106K020AS
DigiKey Part Number
1001-2489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T378D106K020AS
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T378D106K020AS Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Radial
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.110" W (5.59mm x 2.79mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.180" (4.57mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Features
High Reliability
Voltage - Rated
20 V
Grade
Military
Type
Molded
Qualification
MIL-PRF-49137/6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C