T368C686M015AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V Radial
T368C686M015AT
DigiKey Part Number
399-T368C686M015AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T368C686M015AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T368C686M015AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.400" L x 0.250" W (10.16mm x 6.35mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.520" (13.21mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
15 V