T368C226K035AS
DigiKey Part Number
399-T368C226K035AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T368C226K035AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 1.3Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T368C226K035AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.400" L x 0.250" W (10.16mm x 6.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.520" (13.21mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
35 V