T356M157K016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 54
Datasheet
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc 600mOhm @ 100kHz
T356M157K016AS
DigiKey Part Number
399-T356M157K016AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356M157K016AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356M157K016AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.402" Dia (10.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.732" (18.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
16 V