T356K226K035AS
DigiKey Part Number
399-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356K226K035AS
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 1.3Ohm
EDA/CAD Models
T356K226K035AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm