T356K106K050AT
DigiKey Part Number
399-3669-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356K106K050AT
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm
EDA/CAD Models
T356K106K050AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm