T356H476K010AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial, Disc 1.7Ohm @ 100kHz
T356H476K010AS7301
DigiKey Part Number
399-T356H476K010AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356H476K010AS7301
Detailed Description
EDA/CAD Models
T356H476K010AS7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
10 V