T356H107M006AS
DigiKey Part Number
399-T356H107M006AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356H107M006AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V Radial, Disc 1.6Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T356H107M006AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
6 V