T356G107M003AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 3 V Radial, Disc
T356G107M003AS7301
DigiKey Part Number
399-T356G107M003AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356G107M003AS7301
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356G107M003AS7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T356G
Voltage - Rated
3 V