T356G106M035AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 813
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial, Disc 2Ohm @ 100kHz
T356G106M035AS
DigiKey Part Number
399-T356G106M035AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356G106M035AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356G106M035AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V