T356F476M006AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V Radial, Disc 2Ohm @ 100kHz
T356F476M006AT7301
DigiKey Part Number
399-T356F476M006AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356F476M006AT7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T356F476M006AT7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.441" (11.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
6 V