T356E685K025AT
DigiKey Part Number
399-3648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356E685K025AT
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 3.1Ohm
EDA/CAD Models
T356E685K025AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1Ohm