T356E475K035AT
DigiKey Part Number
399-3647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356E475K035AT
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 3Ohm
EDA/CAD Models
T356E475K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm