T356E106K020AT
DigiKey Part Number
399-T356E106K020AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356E106K020AT
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 2.9Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T356E106K020AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
20 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm