T356C685M016AT7301
DigiKey Part Number
399-T356C685M016AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356C685M016AT7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc 4Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T356C685M016AT7301 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
16 V