T356A335K016AT
DigiKey Part Number
399-3616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356A335K016AT
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 6Ohm
EDA/CAD Models
T356A335K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm