T356A105M035AT7301
DigiKey Part Number
399-11368-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11368-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356A105M035AT7301
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 8Ohm
EDA/CAD Models
T356A105M035AT7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm