T355C475M025AT
DigiKey Part Number
399-T355C475M025AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355C475M025AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial, Disc 4Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T355C475M025AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
25 V