T355C475K020AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial, Disc 4.5Ohm @ 100kHz
T355C475K020AS
DigiKey Part Number
399-T355C475K020AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355C475K020AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T355C475K020AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
20 V