T354K106K050AS
DigiKey Part Number
399-13619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T354K106K050AS
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T354K106K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz