T354A105K035AT
DigiKey Part Number
399-9918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T354A105K035AT
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 8Ohm
EDA/CAD Models
T354A105K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm