T353K476K020AS7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial, Disc 1.2Ohm @ 100kHz
T353K476K020AS7301
DigiKey Part Number
399-T353K476K020AS7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T353K476K020AS7301
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
20 V