T353J107K010AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial, Disc 1Ohm @ 100kHz
T353J107K010AS
DigiKey Part Number
399-T353J107K010AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T353J107K010AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T353J107K010AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.331" Dia (8.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.579" (14.70mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
10 V