T353G475M050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial, Disc 2.5Ohm @ 100kHz
T353G475M050AS
DigiKey Part Number
399-T353G475M050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T353G475M050AS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T353G475M050AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
50 V