T350M107K020AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 100
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 600mOhm
T350M107K020AS
DigiKey Part Number
399-1411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350M107K020AS
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T350M107K020AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm