T350K476M020AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial, Disc 1.2Ohm @ 100kHz
T350K476M020AS
DigiKey Part Number
399-T350K476M020AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350K476M020AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.350" Dia (8.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
20 V