T350H107K006AT
DigiKey Part Number
399-3583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350H107K006AT
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 1.6Ohm
EDA/CAD Models
T350H107K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
H
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm