T350G475K050AS
DigiKey Part Number
399-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350G475K050AS
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T350G475K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
G
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm