T350G106K035AT
DigiKey Part Number
399-3579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350G106K035AT
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 2Ohm
EDA/CAD Models
T350G106K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
G
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm