T350E106K020AS
DigiKey Part Number
399-1410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350E106K020AS
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 2.9Ohm
EDA/CAD Models
T350E106K020AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm