T350E106K016AT
DigiKey Part Number
399-3563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350E106K016AT
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 3.2Ohm
EDA/CAD Models
T350E106K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2Ohm