T350D226K006AT
DigiKey Part Number
399-3561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350D226K006AT
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 3.7Ohm
EDA/CAD Models
T350D226K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.7Ohm